Uzmandan reçete PDF Yazdır e-Posta
uzmanından sağlıklı yaşam reçetesiTime dergisinin dünyayı değiştiren 100 kişi arasında gösterdiği Prof. Dr. Mehmet Öz, önceki haftalarda yaptığı basın toplantısındaki önerileriyle yine çok konuşuldu. Prof. Dr. Öz, bu kez uzun yaşamak için herkese “yeşil içeceği” tavsiye ediyordu. Doktor Öz’ün yeşil içecek reçetesi bize uzun, sağlıklı ve zinde bir yaşam için hazırlayabileceğimiz diğer tarifler hakkında da ilham verdi ve hemen ülkemizin en tanınmış beslenme uzmanlarına danışarak, favori içecek ve yiyecek karışımlarını istedik.


Prof. Dr. Mehmet Öz’ün önerisi: Yeşil içecek
Yeşil her şeyin anahtarıdır. Vücudun yeşil yiyeceklere çok ihtiyacı var. Örneğin, semizotu ve ıspanak gibi gıdaların mutlaka bol bol tüketilmesi gerekiyor. Semizotu; E vitamini ile hücrelerinizi kaplar. Ayrıca sağlıklı yağlar grubundan olan Omega 3 yağları bakımından son derece zengin bir sebze niteliği taşır. Ispanak ise B vitamini, demir ve daha farklı birçok iyi şeye sahiptir.

Malzemeler
1 demet ıspanak
Yarım demet maydanoz
1 adet kereviz
Dörtte bir çay kaşığı zencefil kökü
2 salatalık
2 yeşil elma
Yarım limon suyu
Hazırlanışı: Ispanakları iyice yıkayın ve çiğ olarak blendıra atın. Salatalığı, kerevizi, maydanozu, zencefili ve limon suyunu da ekleyin. Bu karışımı tatlandırmak için, bir elmayı da ilave edin. Hepsini karıştırın ve günde 3-4 bardak için.

Kabak çorbası
Kötü beslendiğinizi düşündüğünüzde ertesi gün bedeninizi temizlemek için aşağıdaki tarife göre kabak çorbası hazırlayın ve örnek listeyi takip edin.

Malzemeler

2 kabak (lif ve su oranı yüksek olup düşük kalorilidir.)
2 soğan (iyi bir antioksidandır.)
2 domates (içerdiği likopen önemlidir.)
2 yemek kaşığı bulgur (tam tahıl olduğu için lif ve bitkisel protein içerir ve tok tutmaya yardım eder.)
2-3 diş sarımsak (bağışıklık sistemi ve kalp için faydalıdır.)
Birer demet nane, maydanoz, dereotu, limon suyu   (C vitamini içerir.)
1 çorba kaşığı zeytinyağı (kalp dostudur.)
Az tuz
2-3 bardak su
Hazırlanışı: Hepsi beraber pişirilip, blendırdan geçirilir.