Kolesterol'den kim korkar? PDF Yazdır e-Posta
kim korkar kolesteroldenKaç kilo olduğunuzu biliyorsunuz. Büyük bir olasılıkla kan grubunuzu da öğrendiniz. Belki zaman zaman kan basıncınızı da ölçtürüyorsunuz. Peki kanınızdaki kolesterol oranını biliyor musunuz? Bir sağlık sorunuyla karşılaşmadan kanınızda kolesterol araması yapmak aklınızdan bile geçmez. Oysa tehlike kapınıza gelmeden önlem almalısınız.

Bugün tüm dünyada milyonlarca insan, kanındaki kötü kolesterol oranının yüksek olması yüzünden kalp ve damar hastalıklarına yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya. Yüksek kolesterol özellikle kadınlar için

büyük bir sorun oluşturuyor.

Kimler için tehlikeli?

Kolesterol araştırmasını sadece olgunluk çağına gelmiş kadın ve erkeklerin yaptırmaları gerektiğini düşünerek yanılıyoruz.

Yüksek kolesterol gençler için de tehlike yaratıyor. Kırk beş yaşına gelinceye kadar kandaki kolesterol miktarının yükselmeyeceğini düşünmek doğru olmaz.

Tıp dünyası, yıllardan beri, insanlığın başına dert olan bu büyük tehlikeyi gidermenin yollarını arıyor.

Son dönemlerde yapılan çalışmalar umut verici sonuçlar yarattı.

Zeytinyağı mucizesi

Eğer bir kadın, doymuş yağlar yerine makarna ve ekmek gibi karbonhidratlı besinlerle beslenirse kalp krizi geçirme tehlikesi yüzde 15 oranında azalır. Ama doymuş yağ yerine zeytinyağı tüketilirse, kalp krizi tehlikesinin azalma oranı yüzde 50 olur. Ancak zeytinyağın her gramı 9 kalori içerir. Fazla zeytinyağı tüketildiği zaman kalori sorunu ortaya çıkabilir.

Yumurta bilmecesi

Kandaki kolesterol oranını kolesterol içeren besinler değil doymuş yağlar artırıyor. Kısa bir süre öncesine kadar bir kolesterol deposu olan yumurtanın kandaki kolesterol oranını yükselttiği sanılıyordu. Günümüzde ise tıp uzmanları yumurtayı herkese yasaklamıyorlar. Eğer bir kimsenin kanında kolesterol oranı yüksek ise ve trigliseridi de normal rakamın üzerindeyse yumurta yemesi sakıncalı olur. Çok genç yaşta kolesterol oranı yüksek olan kişilerin de yumurta yemeleri yasaklanır.

Kilo sorunu

Fazla kilolu kadınlarda kolesterol sorunu görülebilir. Kiloların kandaki yararlı kolesterol miktarını azalttığı artık biliniyor. Bu nedenle özellikle kadınlar kilolarına dikkat etmeliler. Fazla kilolardan kurtulunca, kandaki yararlı kolesterol oranı da yükseliyor.

Tiroid bezlerinin iyi çalışmaması da kolesterolü yükselten nedenlerden biri. Tiroid bezleri faal olmayan kişilerde kolesterol testinin yapılması şart. Bu arada sigaranın da yararlı kolesterol miktarını düşürdüğünü hemen hatırlatalım. Sigara içenler, kanlarındaki kolesterol oranını sık sık ölçtürmelidirler. Yapılan bir araştırmaya göre sigara yararlı kolesterol miktarını yüzde 9 oranında düşürüyor.

Stresin etkisi

Stresin damarlara zararlı etkisi olduğu biliniyor. Kavga ve öfkenin kandaki zararlı kolesterol oranını yükselttiği saptandı. Birden sinirlenmeyip, sorunları sakin bir şekilde çözümlemeyi başaranların kanındaki yararlı kolesterol miktarının arttığı biliniyor.

Alkollü içkiler

Her çeşit alkollü içki kandaki kötü kolesterol miktarını arttırıyor. Sadece kırmızı şarap ve siyah biranın kalp ve damarlar için tehlikeli olmadıkları saptandı. Kötü kolesterolün damarları tıkamasını önlediği belirtilen kırmızı şarap kalbine özen gösterenlerin içkisi.

unutmayın

Kötü kolesterol

Damarları tıkayan kötü kolesterol, kalp krizi tehlikesini artırır.

İdeal miktar:

130 mg'den az

Sınır: 130-159 mg

Yüksek: 160 mg

İyi kolesterol

Kadınlar için kandaki iyi kolesterol miktarı kalp krizi geçirme tehlikesi açısından belirleyici oluyor.

İdeal miktar: 35 mg ya da daha fazla

Trigliseridler: Kolesterol içeren ve kanda bulunan yağlardan biri de trigliseriddir. Yapılan çalışmalar sonucunda, trigliseridi yüksek olan kişilerin kalp krizi geçirmeleri ihtimalinin çok fazla olduğu ortaya çıktı.

İdeal miktar:

200 mg'den az

Yüksek: 400 mg

Total kolesterol

Kandaki yağların tümü. Total kolesterol miktarının çok da belirleyici olmadığı bir gerçek. Total kolesterol miktarı normal olabilir, ama kötü kolesterol miktarı yüksek ise kalp krizi tehlikesi kapıda demektir.

İdeal miktar: 200 mg

Sınır: 200-239 mg

Yüksek: 240 mg ya da daha fazla.
Tags kilo - kolestrol - zeytin - zeytinyağı - kalp - damar - yumurta - stres