Tariş’ten hükümete: Üreticiyi destekleyin PDF Yazdır e-Posta
Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, ekonomik krizin zeytinyağı sektörünü de olumsuz etkilediğini, alım gücü daralan tüketicinin daha ucuz olan alternatif yağlara yöneldiğini, hükümetin zeytin üreticisine destek vermesi gerektiğini söyledi. Balıkesir Ayvalık’ta modernize edilen Yerli Malı Zeytinyağı Kontinu İşleme Tesisi’nin açılışına katılan Çetin, krizde gıda maddesi fiyatlarının en çok korunması gereken maddeler olduğunu belirtti. Cahit Çetin, şöyle dedi:
“Krizlerde insanlar her türlü tüketim maddesine sınırlama getirebilir ama gıda maddelerine getiremez. Ekonomik krizden zeytinyağının çok etkilendiği bir gerçek. Tüm dünyada zeytinyağını, özellikle de tüketimin yoğun olduğu İspanya’da yakinen takip ediyoruz. Küresel kriz, zeytinyağı sektörünü de olumsuz etkiledi. Dünyada zeytinyağından az da olsa kaçış var. Sonuçta bir ekonomik tercih gibi görünüyor. Zeytinyağında insan sağlığı konusunda tüketim kaçınılmaz. Bu, eğitim seviyesi daha yüksek toplumlarda daha tercih nedeni olarak görülüyor. Bu anlamda ülkemizde daha ucuz yağlara doğru gidiş söz konusu gibi görünüyor.”

‘Gerekli önlemlerimizi aldık’
Tariş’in krizden en az hasarla çıkması için gerekli tedbirleri aldıklarını da kaydeden Çetin, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu krizi aşmanın en önemli yolu şudur: Tariş’in kasasında üreticiye verecek parası hazır. Buna rağmen birliğin genel masraflarını önemli şekilde azaltıyoruz. Bütün imkanlarımızla üreticinin yanında yer alacak modelleri geliştirmeye çalışıyoruz. Hükümet, destek vererek üreticiyi güçlendirsin. Bu bir savaştır. Bazıları zeytinyağını ucuza almak isteyecektir. Ancak devlet tarafından desteklenmesi gereken üretici de topyekun hareket ederek direnç göstermelidir. Kooperatiflerimiz son derece güçlüdür. Bu kriz ortamında bile yatırım yapıyoruz. Üretici ortaklarımız rahat olsunlar, bu krizden hasarsız olarak çıkacağız.”