Amway Ürünleri
Amway hakkında merak ettikleriniz
www.amway.com.tr/user/sema_nu

Zeytin anavatanında dünyaya tanıtıldı PDF Yazdır e-Posta
Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ticaret Odası işbirliği yaptı. 4’üncü Zeytin Hasat Günleri Şenliği düzenlendi. Ayvalık’ta İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde ‘Zeytinyağı Pazarı’ açıldı. Pazara, zeytinyağı üreten 14 firma katıldı. Şenlik kapsamında, Abdullah Ertem Çiftliği’nde, modern ve klasik yöntemlerle zeytin toplayan konuklar, zeytin ağaçlarının altında zeytin ve zeytinyağı tattı.
Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, zeytinyağı pazarının sadece Ayvalık’ın zeytinyağını değil, ilçeyi de tanıttığı söyledi. Nalbant, “Buradan bütün dünyaya, birlik ve beraberlik sağlamak için, güzel zeytin dalımızı uzatıyoruz” dedi. Ayvalık’ın CHP’li Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen de zeytinyağı denilince akla ilk Ayvalık’ın geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Sağlıklı bir yaşamın parçası olan zeytinyağını daha geniş bir kitleye duyuruyoruz. Ayvalık’ı ulusal ve uluslararası platformda zeytinyağının vazgeçilmez merkezi haline getirebilmek, yöreye hem markasal hem turistik canlılık kazandırmak, şehirlerde körelen insanlara kırsal ortamda tarıma dayalı ama bir o kadar modern ürünlerle tanışma fırsatı vermeyi amaçlıyoruz.”

Coğrafi işaret aldı
Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer, şenlikle Ayvalık zeytinyağını dünya markası yapmayı  amaçladıklarını vurguladı. Coğrafi işaret belgesi aldıklarını da söyleyen Gençer, “Bu işaretle, tüketici hangi zeytinyağını alırsa alsın, bunun Ayvalık ürünü olup olmadığını görecek” dedi. Gençer,  son 5 yılda Ayvalık’ta 450 bin yeni zeytin dikildiğini belirterek, “Türkiye genelinde fide dikimi devam ettiğinde, 5 yıl sonra dünyada üçüncü üretici haline geleceğiz” dedi. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan ise, “750 bin ton zeytinyağı üretimine soyunan bir ülkeyiz. İç tüketimin artması lazım. Türk halkına zeytinyağını tanıtmak lazım. Ayvalık, bu işin lokomotifi oldu” diye konuştu.
Şenlik kapsamında gerçekleştirilen ‘Zeytinyağı ve Sağlık’ konulu söyleşide konuşan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu da Anadolu tanrılarının, Anadolu krallarının, kafalarına salatalığı, kabağı değil, zeytini taç yaptıklarını kaydederek şunları söyledi:
“Eğer hayatta sağlıklı kalmak istiyorsanız zeytini daha çok yiyin. Yüzlerce, binlerce yıldır insanlar zeytini meyve ve yağ olarak tüketti. Yediklerinin sağlıklarına iyi geldiğini gördükleri için zeytini başlarına taç yapmışlardır.”