Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Türkiye'yi bekliyor PDF Yazdır e-Posta
İzmirde ‘Vinoline 2009 Zeytin, Zeytinyağı, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’ altıncı kez açıldı. Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Jamal Al Batsh, sektörde dünya beşincisi Türkiye’nin 1998 yılında ayrıldığı Konsey’e geri döneceği için memnun olduklarını, her türlü desteği verdiklerini açıkladı.

Vinolive 2009 Zeytin, Zeytinyağı, Şarap ve Teknolojileri Fuarı açılışı Kültürpark fuar binaları 1 ve 2 nolu hollerde yapıldı. Törene İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gürcistan’ın Acara Özerk Bölgesi Tarım Bakanı Emzar Dzirkvadge ve Uluslararası Zeytin Zeytinyağı Konseyi Başkanı Jamal Al Batsh katıldı.

Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Al Batsh sektörde dünya beşincisi olan Türkiye’nin 1998 yılında ayrıldığı Konsey’e tekrar üyeliğinin çok yerinde olacağını söyledi. Türkiye’nin üyelik için başvuru yaptığını belirten Al Batsh, “Konsey üyeleri Türkiye’nin katılım şartlarını belirledi. Türkiye’nin konsey bütçesindeki katılım hisselerinin sayısı 61 olarak tespit edildi. Katılım belgelerini İspanya Dışişleri Bakanlığına sunar sunmaz Türkiye yeniden Konsey üyesi olacaktır. Konsey, Türkiye’nin örgüte geri dönmesini memnuniyetle karşılamaktadır ve her tür desteği vermeye hazırdır. Böylece zeytin yetiştiriciliğine ilişkin ulusal öncelikleri ve Uluslararası Zeytin Konseyi’nin bu alanda vereceği yardımları birlikte değerlendirebileceğiz” dedi. Batsh, 2008-2009 sezonunda, önceki yıla göre yüzde 9 artışla 2 milyon 866 bin 500 ton zeytinyağı üretileceğini ve önceki yıla göre yüzde 4 artışla 2 milyon 875 bin ton zeytinyağı tüketiminin gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini de söyledi.

İZMİR'İN ZEYTİN AĞACI VARLIĞI

İzmir Valisi Vali Kıraç, Türk tarımında önemli bir gelişme potansiyeline sahip olan ve dünya çapında rekabet gücü bulunan zeytin ve zeytinyağına özel önem verdiklerini söyledi. İzmir’in zeytin ağacı varlığında üçüncü, üretimde ikinci sırada yer aldığını, 17 milyon adet ağaç varlığı ile 50 bin ton zeytinyağı üretiminin yapıldığını dile getiren Kıraç, ülkedeki zeytin üretiminin yüzde 14, zeytinyağı üretiminin yüzde 25’inin İzmir’de yapıldığını dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise küresel krize rağmen düzenledikleri tüm fuarlarda başarı elde ettiklerini, gelinlik, ayakkabı ve mermer sektörüne yönelik fuarlardan büyük övgü aldıklarını söyledi. Organik ürünler ve boatshow fuarlarına hazırlandıklarını dile getiren Kocaoğlu, “Fuarcılıkta önceliğimiz kar elde etmek değil. Şimdi ilk hedefimiz Marble ayarında 5-6 fuar daha düzenlemek. Sonraki etapta ise her ay bir büyük fuar organize etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

ZEYTİNYAĞINI TANIMAYAN İNSANLAR VAR

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan, son anda program değişikliği nedeniyle Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in katılamadığını söyledi. Bakan Eker ile Ankara’da bir görüşme yaparak Türkiye’nin Uluslarası Konsey’e katılımını karara bağlayacaklarını dile getiren Tan, “Türkiye'nin zeytinyağı üretimini arttırmalıdır. Yılda 1 milyon ton nebati yağ ithal ediyoruz. Hâlbuki 1 milyon ton zeytinyağı üretme kapasitemiz var. Ülkemizde hala zeytinyağını tanımayan insan var. Kişi başına tüketim 1 kilogram. Bu rakamı 6 kilograma çıkartmalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından asma dalı şeklindeki açılış kurdelesi, bağ makasıyla kesildi. Vali Kıraç ve Başkan Kocaoğlu ile konuk katılımcılar standları gezerek zeytin, zeytinyağı ve şarapların tadına baktı. Vinolin 2009 24 Mayıs günü sona erecek. Fuar alanının 2 holünde, 12 bin metrekare alanda organize edilen fuara Almanya, Bulgaristan, Gürcistan, İtalya, Libya, Macaristan, Moldova, Romanya, Suriye, Tunus, Ürdün ve Yunanistan’dan 50 firma katıldı. Toplam 150 firmanın katıldığı fuara 20’ye yakın ülkeden ziyaretçi bekleniyor. Geçen yıl 15 bin metrekare alanda düzenlenen 128 firmanın katıldığı fuarı 12 bin 993 kişi ziyaret etti.

SÖKMEN PROTOKOLDE KIRAÇ'A YAKLAŞTI

Vinolin 2009 açılışında, 29 Mayıs törenlerinde aralarında protokol krizi yaşayan Vali Cahit Kıraç ve İzmir Barosu Başkanı Özdemir Sökmen'in fuar protokolündeki yerleri dikkat çekti. Baro'nun protokolde altıncı sıradan 13'üncü sıraya çekilmesine tepki gösteren ve Vali Kıraç'a dava açmaya hazırlanan Sökmen, bu kez Vali Kıraç'in iki yan koltuğuna oturdu. İZFAŞ tarafından ayarlanan oturma düzenine göre Vali'nin yanına konuk Gürcistan’ın Acara Özerk Bölgesi Tarım Bakanı Emzar Dzirkvadge oturdu. Bakan Dzirkvadge'nin yanı da Başkan Kocaoğlu için ayrıldı. Sökmen de Kocaoğlu'nun yanına oturdu. Kulislerde, resmi törende olmasa da fuar açılışında Sökmen'in Vali Kıraç'a yaklaşması günün konusu olurken, ikilinin diyaloğa girmemesi dikkat çekti.

Tags zeytinyağı - vinolie - izmir - fuar - uzzk - zeytin